Věnujeme se

Tréninky se snažíme zaměřit na nácvik bojových technik dle dobových rukopisů. Do praxe se snažíme převést tato díla:

Codex Wallerstein (Codex I.6.4°.2) - Ringen

“Ring kunst“(umění zápasu) , Ringer kunst (zápasnické umění)“ či “Ringen“ (zápasení)

Středověký Ring kunst je komplexní bojový systém, zahrnující práci a využití celého těla. Není kladen důraz na fyzickou sílu, ale na správné použití principů. Ne nadarmo je v kodexu HS 3227a(Norimberk) zmíněna věta: “nebylo by to pravé umění, kdyby slabší nemohl porazit silnějšího“ . Ring kunst se neomezuje pouze na boj civilní, tedy beze zbroje, ale samozřejmě obsahuje širokou škálu pouček a samostatných pasáží pro boj ve zbroji (Harnisch fechten). Nicméně principy jsou stejné, jen jednotlivé kusy jsou přizpůsobeny možnostem boje v zbroji.

Kodex Wallerstein je unikátní dílo zejména pro svůj obsah, který je naštěstí doplněn vyobrazeními. Je tedy docela možné rekonstruovat tam popsané kusy. Vedle běžných i jinde popsaných kusů tady student nalezne postupy až nápadně podobné asijským bojovým uměním. Právě zde jsou zmíněny údery otevřenou dlaní, kopy do pasu, či jiné velmi efektivní metody jak se rychle a bezpečně zbavit protivníka. Svým způsobem je toto dílo unikátní a je pravděpodobné, že zdaleka ne každý byl znalý všech tam popsaných kusů.

zdroj: Petr Matoušek; Zápas - boj nebo sport z pohledu vývoje starověku a středověku

 

V poslední době se snažíme věnovat i cvičení šermu dlouhým mečem a to v tradici německých mistrů Lichtenauerovy linie. Náš zájem v tomto umění šermu – kunst des fechtens -  je zaměřen na způsoby šermu beze zbroje, německy blossfechten. Zdrojem informací nám jsou fotokopie šermířských knih, jejich transkripce a překlady.

 

 

 

Capo Ferro

Ridolfo Capo Ferro byl ve své době legendou a jeho komplikované a přesné instrukce byly kopírovány a napodobovány po celé Evropě, okouzlené jeho italskou noblesou a stylem.Autorův text je praktickým průvodcem šermováním a komplexní teorií, jež přesně vysvětluje nadřazenou formu šermu, přístupnou evropské elitě. Jeho ilustrace jasně ukazují nejlepší metody a také jak může být rapír účinný v kombinaci s dýkou, štítkem anebo pláštěm.